Copyright 2024 - MEKSAV

Merhaba Dostlar;

Öncelikle Vakfımızın web sayfasını ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Vakfımızın tam adı; “Hacı İbrahim Hakkı Öçal Melami Kültür ve Sanat Vakfı” dır. Kısa adımız “Meksav” dır. Burada Vakfımızın kuruluşunu, kuruluş amacını, bu amaçlar doğrultusunda yaptığımız ve yapmakta olduğumuz faaliyetler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Vakfımızın Kuruluşu

Vakıf tüzüğümüzün 5. Maddesinde ifade edildiği üzere; Vakfımız, Kurucular Kurulu Başkanı Hacı İbrahim Hakkı Öçal başkanlığında, vakıf senedinde adı geçen on beş ( 15 ) kişi tarafından başvuru ile Kuşadası Asliye Hukuk Mahkemesinde 06.06.1995 tarihinde yapılan duruşmada alınan kuruluş kararı ile kurulmuştur. Kuruluş kararı 15 Ekim 1995 gün ve 22434 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

Vakfımızın Amacı

Vakfımızın amacı, vakıf tüzüğümüzün 6. Maddesinde özetle ifade edildi gibi şöyledir; Vakfımızın amacı; İhtiyaç duyulan yerlerde okul, kütüphane, öğrenci yurdu gibi eğitim ve kültürel kuruluşlar tesis edip ilgili bakanlığa devir etmek veya özel olarak vakıfça işletmek ve aynı amacı taşıyan vakıf kuruluşlarınca tesis edilen ve işletilen kuruluşlara yardım etmek,

Her dereceli okul öğrencilerine burs vermek ve yardımcı olmak, her türlü kültürel yayın yapmak, ilmi, edebi, tarihi ve kültürel araştırmalar yapmak ve yaptırmak, araştırmacılara maddi ve manevi yardımda bulunmak, Tasavvuf kültürü ve musikisi ile ilgili çalışmalar yapmaktır.

Faaliyetlerimiz

Burslar;

Vakfımız, kuruluş amacı doğrultusunda, kurulduğu tarihten bu yana Vakıf Burs Yönetmeliğimizin 2. Maddesinde ifade edilen; “ Vakfımızca verilecek olan burslar dil, din, uyruk gözetmeksizin Ülkemiz Yüksek Öğrenim Kurumlarından birine kesin kaydını yaptırmış ön lisans ve lisans öğrencilerinden ihtiyaç sahiplerine verilecektir.” İlkesi doğrultusunda burs vermektedir.

Son genel kurulumuzda alınan karar doğrultusunda, Ekim 2018 tarihinden itibaren bir öğrenci için aylık 200,00 TL burs verilecektir. Vakfımızın bursları 12 ay kesintisiz olarak verilmektedir.

Vakfımız, her yıl genel bütçemize göre Yönetim Kurulumuzca belirlenen sayıda öğrenciye burs vermektedir. Burs verdiğimiz öğrenci sayımız ortalama 20 – 25 öğrenci arasında değişmektedir.

Şartlı bağış olarak burs vermek veya burs için katkıda bulunmak isteyen dostlarımız “İletişim” kısmında belirttiğimiz e-posta adresi veya telefonlar ile bizlerle ilişkiye geçebilir. Veya orada ifade ettiğimiz vakıf hesaplarımıza bağışta bulunabilirler.

Kültürel Yayınlarımız

Vakfımız, Kültürel Yayın Yapmak ilkemiz doğrultusunda, toplumlarda çok nadir yetişen büyüklerimizin Tasavvuf Kültürü açısından yaptıkları çok değerli çalışmaları, Vakfımızın iktisadi kuruluşu olarak faaliyet göstermiş olan “Birdenbire Yayıncılık” aracılığı ile kitap olarak yayınlayarak ülkemiz tasavvuf kültürüne birçok eser kazandırılmıştır.

Birdenbire Dergisi

Ülkemiz açısından uzun bir süre kabul edebileceğimiz bir sürede, iki ayda bir yayınlanan, 2006 yılından 2016 yılına kadar 10 yıl gibi bir süre “Birdenbire” dergisini yayınlamıştır. Dergimizle Ülkemizin önde gelen Melami büyüklerinin çok değerli fikir ve bilgileri toplumumuza ulaştırılmıştır. Dergimizin dijital dergi olarak tekrar kaldığımız yerden yayınlanması için çalışmalarımız sürmektedir.

Tasavvuf Kültürü Çalışmaları

Tasavvuf kültürümüzün yaşatılması ve yeni nesillerimize doğru bir şekilde aktarılması amacıyla, Vakfımız sosyal tesislerinde, çok değerli büyüklerimizce tasavvuf sohbetleri vakfımızın kurulduğu tarihten buyana devam etmiş ve etmektedir. Yüzlerce insanımız bu sohbetlerden yararlanmış ve aydınlanmıştır.

Değerli dostlarımız, vakfımızın çalışmaları özetle yukarıdaki gibidir. Vakıf çalışmaları bu yola gönül vermiş kişilerin zaman ve imkânlarını da vakfetmesi ile oluşur ve bu bilinçle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Vakfımızca yayınlanmış eserlere ve “Birdenbire” dergisinin eski sayılarına faaliyetlerimiz kısmından erişebilirsiniz.

Vakfımızın amaçlarını benimsemiş dostlarımızın maddi ve manevi desteklerini de beklemekteyiz. Hesap numaralarımız iletişim bölümünde verilmiştir. Saygılarımızla.

 

                                               Hacı İbrahim Hakkı Öçal Melami Kültür ve Sanat Vakfı

                                                                       Yönetim Kurulu Başkanı

                                                                                Kamil Çiftlik

f t g m